22 maja 2025 w Hotelu IBIS Styles we Wrocławiu odbyła się Wiosenna Konferencja Zawodowa „Współczesne wyzwania w finansach i audycie – cyfryzacja, prawo podatkowe i regulacje.
Konferencja poświęcona była tematom aktualnym i istotnym w dziedzinie finansów i audytu, koncentrując się na wyzwaniach związanych z cyfryzacją, zmianami w prawie podatkowym oraz regulacjami.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów i dyskusji które pokazały , jak dynamicznie zmienia się nasza rzeczywistość gospodarcza i z jakimi wyzwaniami przychodzi się nam mierzyć.
Wśród głównych punktów programu Konferencji znalazły się:
- KSeF 2.0 – Cyfrowa rewolucja w fakturowaniu – Był to bardzo ciekawy wgląd w to, jak cyfrowe rozwiązania zmieniają sposób rozliczeń i zarządzania systemem.11 kwietnia 2025 roku pojawił się nowy projekt wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e Faktur tzw. KSeF 2.0. Jakie zmiany na ostatniej prostej przygotował dla nas fiskus? Czy uległy zmianie daty wdrożenia KSeF? Jak będzie wyglądała faktura ustrukturyzowana i jakie nowe funkcje się w niej pojawiły? Co z trybami offline? Temat prezentował Łukasz Prządo -doradca podatkowy, Starszy Menedżer w Tax Deloitte
- Kontrole podatkowe i zmiany w Ordynacji podatkowej – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy ?- Dowiedzieliśmy się jakie są trendy w kontrolach podatkowych, jaka jest tematyka i zakres kontroli podatkowych oraz jakie są instrumenty ograniczające ryzyka podatkowe. Zagadnienie prezentowali : Agnieszka Przeorek – Dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego KPMG w Polsce, doradca podatkowy oraz Michał Seweryn – Radca prawny, Senior Manager KPMG
- Zorganizowana część przedsiębiorstwa – z perspektywy prawa cywilnego, podatkowego (PIT/CIT, VAT – ze szczególnym naciskiem na poglądy TSUE ), bilansowego i upadłościowego – Było analizą jak rozumieć zorganizowaną część przedsiębiorstwa, co wchodzi w jej skład, jak wyodrębnić jej część, jakie są konsekwencje podatkowe zbycia, jakie są poglądy TSUE w tych kwestiach . Próba odpowiedzi na te pytania pozwoliła uczestnikom lepiej zrozumieć złożoność regulacji i ich wpływ na rzeczywistość gospodarczą. Temat przedstawił Jarosław Dziewa, doradca podatkowy, właściciel Kancelarii Doradztwa Podatkowego oraz wspólnik Kancelarii Doradztwa Podatkowego „Dziewa & Rutyna” Sp. J.
Podsumowując, konferencja była doskonałą okazją do wymiany wiedzy, poznania najnowszych trendów i wyzwań, które stoją przed branżą finansową i audytową. Uczestnicy wyszli z niej z nowymi inspiracjami i refleksjami.